14.06.2021

14 червня Всесвітній день донора крові

Щорічно 14 червня в різних країнах світу відзначають Всесвітній день донора крові (World Blood Donor Day). У травні 2005 року, в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, міністри охорони здоров'я різних країн світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили 14 червня кожного року проводити Всесвітній день донора крові, дата якого приурочена до дня народження Карла Ландштейнера (1868-1943) - австрійського лікаря та імунолога, Нобелівського лауреата, який відкрив групи крові у людини.

Всесвітній день донора крові - особливий день, що відзначається на честь безоплатних донорів крові. Цілями цієї події є підвищення обізнаності про необхідність безпечної крові та її продуктів і, звичайно ж, вираз подяки донорам, що добровільно і безоплатно надають свою кров для порятунку людських життів.

День координується Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові. Цей день відзначається на честь безоплатних донорів крові.

У заходах Дня беруть участь 193 держави-учасниці ООН, 181 національне товариство Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, 50 добровільних донорських організацій та численні фахівці з переливання крові з усіх країн світу. Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. І переливання крові та продуктів крові щорічно дозволяє рятувати мільйони людських життів. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро відчувається брак крові в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення. До того ж щороку надзвичайні ситуації, що відбуваються в світі, загрожують життю і здоров'ю мільйонів людей. Природні катастрофи, такі як землетруси, повені та урагани формують значні потреби в невідкладній медичній допомозі. Антропогенні катастрофи, а також дорожньо-транспортні пригоди та збройні конфлікти, теж формують великі потреби в медичній допомозі і терапії першої лінії. Переливання крові - невід'ємний компонент надання невідкладної медичної допомоги. В умовах надзвичайних ситуацій потреба в переливанні крові зростає, а її виконання стає більш складним. Для формування достатніх запасів донорської крові на випадок надзвичайних ситуацій необхідні добре організовані служби крові. Це завдання може бути виконана тільки шляхом залучення всього населення і забезпечення наявності популяції донорів, готових добровільно і на безоплатній основі здавати кров на протязі всього року.

Щорічно в світі реєструється близько 112 мільйонів донаций крові, приблизно половина з яких припадає на країни з високим рівнем доходу, де проживає 15% населення світу. Тобто 62 країни забезпечують запаси крові на 100% завдяки добровільним, які не отримують винагороду донорам. І на сьогоднішній день належні і надійні резервні запаси крові можна забезпечити лише на основі регулярного, добровільного та безоплатного донорства крові по всьому світу. До того ж такі донори є і найбезпечнішою групою донорів, так як серед них відзначається найнижча поширеність інфекцій, що передаються з кров'ю.

Сподобалось? Поділіться з друзями
Записатись до лікаря Поставити запитання
Вiдбiрне